05-01-29 Sean Astin till Göteborg Sean Astin, mer känd som Sam Gamgi i Peter Jacksons filmtrilogi, ska komma till Göteborg. Sean ska gästa The Scandinavian Sci-fi, Game & Film Convention den 12-13 mars, så ta vara på detta eminenta tillfälle att skaka hand med den utomordentlige skådespelaren. Förutom Astin så kommer bland andra Robert Englund (Freddy Kreuger) att finnas på plats med pennan i största hugg: det är dags att skriva in denna händelse kalendern redan i dag! Källa: www.propworld.nu Cajsa Ljungberg ![]()
05-01-22 Jacksons saga fortsätter För er som betalade dyra pengar för den förlängda dvd- eller vhs-boxen -- bered er på en (glad) överraskning: inom två eller tre år kommer det en till. Det är i en intervju i USATODAY som Peter Jackson kommer med löftet. Han är just nu djupt involverad i sitt nuvarande projekt: en nyinspelning av den klassiska filmen King Kong som sker på hans hemmaplan i Wellington, Nya Zeeland. Men så fort filmen har fått premiär, något som sker den 14 december i år, så ska han försöka avsluta några oavklarade idéer i Härskarringen. Dessa vill han sedan samla i den ultimata boxen. Denna box når troligen affärerna först efter två eller tre år, om inga förseningar inträffar. Jackson vill dock påtala, under en kort paus från inspelningen av King Kong, att vi inte ska förvänta oss att han ska klippa ihop filmerna för att förlänga dem ytterligare. -- Jag vill inte ha längre filmer, förklarar han. De ser ut precis som vi vill ha dem. Det han önskar är istället att lägga till många scener som blev bortklippta och sedan förklara varför de blev det. Dessutom vill regissören bakom filmeposet också inkludera dokumentärer som den långvarige kompanjonen Costa Botes står för. -- Det rör sig inte om kommentarer eller intervjuer. Det är mer likt en dokusåpa, säger Jackson. Den största källan till framtida material är dock den ännu så länge orörda samlingen av bloopers eller helt enkelt kameramissar. Dessa missar har tidigare enbart visats under privata former som en slags avskedshälsning och hyllning till medarbetare, när de nu lämnade filmerna och Midgård bakom sig. Källa: usatoday.com Jens Zadik Gästrapportör ![]()
05-01-19 Humphrey Carpenter död Den 4:e januari 2005 avled Humphrey Carpenter efter en lång tids sjukdom. Han var en känd författare och skribent, bekant för Tolkienintresserade som författare till den auktoriserade biografin om Tolkien. Humphrey var en charmerande och entusiastisk man som också var en mångsidig jazzmusiker med flera instrument på repertoaren; hans alltför tidiga död vid 58 års ålder efter ett hjärtfel har lämnat många vänner i chock och sorg. Han lämnar efter sig fru och två döttrar. Källa: tolkiensociety.com Martin Andersson Redaktionen ![]()
05-01-19 Kurs i Tolkienlära i Cardiff The Centre for Lifelong Learning i Cardiff har startat en kurs med titeln "The Foundations of Middle-earth: Myth, Language and Ideology in JRR Tolkien's Literature". Kursen startar den 17:e januari 2005 och är för vuxenstuderande. Källa: tolkiensociety.com
05-01-08 ![]() Tolkiens Arda-verk ställs ut Den 18:e januari börjar en utställning på SF-Bokhandeln i Stockholm där verk som bland annat har varit med i magasinet kommer att ställas ut. Även andra Tolkieninspirerade verk kommer att hängas upp, samt även allmänna fantasyalster. Konstnären Ylva Styffe som tidigare haft utställning med sina verk, bland annat i Tyresö, kommer att handha all försäljning och eventuella frågor kring verken. Prislista och kontaktuppgifter kommer att finnas tillgängliga på plats. Slutdatum för utställningen är den 28:e februari. Ylva Styffe Bild: "Nargothrond, interiör" av Ylva Styffe, ingår i utställningen. ![]()
05-01-08 A long expected party 2005 2004 arrangerades aLEP för första gången. aLEP är ett möte för medlemmarna på det norska Tolkienforumet Natse Tolkieno. Då hände det mycket, tävlingar i pilbågsskytte, kostymuppvisningar, historieberättande, prägling av läder och mycket mer. I år kommer gäster som Nils Ivar Agøy (författaren till boken Mytenes mann -- JRR Tolkien og hans forfatterskap), och Tolkienillustratören Ted Nasmith, som gör sitt första Norge-besök. Arrangemanget är egentligen avsett för medlemmarna på Natse Tolkieno, men de vill gärna ha med människor från hela Skandinavien, och ännu längre från. Redan nu är 104 deltagare anmälda, och flera väntas. Arrangörerna vill gärna att det kommer svenskar på träffen, så om det verkar intressant kan du läsa mycket mer på träffsidorna. Arrangemanget kommer att hålla till på Langøyene i Oslo 4-7 augusti, och det blir antagligen som förra året samling utanför Oslo Centralstation. Jon Harald Søby Nyhetsarkivet: ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
|