|
Det verkar som om diskussionen har blivit en fråga om semantik. Emil påstår att de 20 var samtliga existerande maktens ringar, såsom följer av Silmarillion, s. 314. Detta är möjligt, men citatet "many" som Endnew anfört motsäger samtidigt detta.
I vilket fall, om vi istället väljer att tala om magiska ringar smidda i Eregion, så förefaller det som om det måste ha existerat många fler än de 20. Som sagt, det är fullkomligt uteslutet att Gandalf skulle ha tvivlat på vilken ring det var som Bilbo fann om det endast funnits 20 magiska alvringar. Han hade inte behövt ana i 50 års tid, eftersom något alternativ helt enkelt inte hade existerat. Gandalf var inte ointelligent.
Vad gäller drakeld så vet man (av erfarenhet) att detta är ett sätt på vilket stora ringar kan förgöras, med undantag av den enda. Det betyder inte att det är det enda sättet. De som själva gjorde ringarna och hade kunskap om dem hade mycket tänkbart också förmågan att förgöra dem eller att tömma dem på kraft på mer "normala" vis, även om det möjligen var komplicerat. I kriget med alverna "försökte" ju Eregions smeder att förstöra så många ringar som möjligt. Diskuteras för övrigt inte den möjligheten ännu under Elronds rådsförsamling i förhållande till den enda, varvid man tvingas konstatera att dess särskilda kvaliteter omöjliggör ett sådant förfaringssätt?
|